Description
Ribbon conveyor for bulk cargo
Warranty – 12 months, delivery by agreement.
Specifications
| Arrow length | 5000 mm |
| Tape width | 400 mm |
| Tension drum | 219 mm |
| Drive drum | 219 mm |
| Motor reducer | Worm with variator (adjustable feed speed) 1.1 kW 0.55 kW |
| Manufacturer code | BRB4050 |
| Ribbon | 5 mm |
| Legs | Support structure |
| Hopper | Receiving |
| Frame | Self-supporting special profile with sides |










