Bucket transporter BRB5050
грн.66900
Reliable, custom-made, and affordable – belt-bucket conveyors (also known as elevators) are indispensable means of vertically transporting various materials and cargoes. They find their application at different stages of technological lines in agriculture, construction industry, and various types of industries (mining, chemical, mechanical engineering).
Description
Bucket conveyor for bulk cargo
Warranty – 12 months, delivery by agreement.
Specifications
| Arrow length | 5000 mm |
| Tape width | 500 mm |
| Propylene roller, repairable, step | 400 mm |
| Tension drum | 159 mm |
| Drive drum | 159 mm |
| Motor reducer | Worm 1.1 kW |
| Manufacturer code | Br5050M |
| Ribbon PVC | 5 mm |
| Max Tilt Angle | 60 degrees |
| Scapula | 30 mm |
| Legs | Support structure |
| Hopper | Receiving |
| Frame | Self-supporting special profile with sides |






