Description
The ladle conveyor for loose freights (compound feed, pellets, soy, nuts, etc.). Productivity starts from 1500 kg / h.
12 months warranty, delivery by appointment.
Specifications
| Boom length | L3000mm |
| Tape width | H400mm |
| Bucket, step | 250mm |
| Tension drum | 159 mm |
| Drive drum | 159 mm |
| Output shaft | 60 rpm |
| Manufacturer code | Br2050S |
| Tape | 5 mm |
| Maximum tilt angle | 60 degrees |
| Gearmotors | worm |
| Legs | support structure |
| Receiving hopper | 600 x 600 x 400 mm |
| Frame | Self-supporting special profile with sides |








