Description
Mobile conveyor for bulk cargo
Warranty – 12 months, delivery by agreement.
Specifications
| Arrow length | L7500 mm |
| Tape width | 500 mm |
| Step | 350 mm |
| Receiving hopper | snail |
| Tension drum | 159 mm |
| Drive drum | 159 mm |
| Output shaft | 60 turnover/min |
| Manufacturer code | 5ВМ7550 |
| Ribbon | 5 mm |
| Max Tilt Angle | 60 degrees |
| Motor reducer | Worm 1.1 кВт |
| Legs | Support structure |
| Receiving hopper | 600 х 600 х 400 мм |
| Frame | Self-supporting special profile with sides |







