Description
Ladle conveyor for bulk cargo (feed, pellets, soybeans, nuts, etc.). Productivity starts from 1500 kg / h.
Warranty – 12 months, delivery by agreement.
Specifications
| Boom length | L3000mm |
| Ribbon Width | Н200mm |
| Bucket step | 250mm |
| Receiving hopper | snail |
| Tension drum | 159 mm |
| Drive drum | 159 mm |
| Output shaft | 60 rpm |
| Manufacturer Code | Br2050S |
| Ribbon | 5 mm |
| Maximum tilt angle | 60 degrees |
| Geared motors | worm |
| Legs | substructure |
| Receiving hopper | 600 x 600 x 400 mm |
| Frame | Self-supporting special profile with sides |







