Description
The machine for sorting potatoes, potato sorting, is designed for sorting potatoes into three fractions with one-hour sifting of the mashed root.
The conveyor conveyor from the priymalny bunker delivers potatoes to the grading mechanism of the grading machine.
Combining the sizes of the middle ones with a sorting mechanism, you can select different fractions of potatoes.
The 5Bicks С2К47 Root Sorter satisfies both middle and small states. Mobile, easy to carry, 4 wheels (2 swivel).
| Potato Feeder Conveyor: | |
| Height | 1900 mm |
| Width | 300 mm |
| Gap between the slats | 20 mm |
| Interval between the bars | 25 mm |
| Total weight | 520 kg |
| Type of selection table | roller 2-sided |
| Productivity | up to 2 t/h |
| Engine type | 0,55 kW, 380 В, 2 pcs |
| Motor Reducers | worm type, 1,1 kW |
| Number of sorting sieves | 3 pcs |
| Sieves with cell sizes | 35×35, 40×40, 45×45, 50×50, 55×55 |
| Length with overhanging table | 4,98 m |
| Width | 1,28 m |
| Height with inclined conveyor | 1,90 m |
Additional possession:
Inspection style from the upper lighting (lamp).
(Recommended for agricultural technical support)
The sorting roll set includes 3 spare sieves.
The sorting machine is driven by additional motor-reducers and belt gears, which are protected by metal storage boxes, complying with the rules of protection of practice and safety equipment for the hour of vikonanny work.
Sorting machine for potatoes (tsibuli) is composed of a conveyor, a sorting machine, an inspection table, a bagging machine and a side conveyor. All constructions are placed on a frame with chotirma gum wheels, two swivel. The design of the frame allows you to move the sorting machine in a place from a solid, solid one person.
Virobnik provides service, guarantee and post-warranty service.










