Description
Loader hoppers are used in processes of sorting of root crops. The hopper loader is filled with vegetables (potatoes, onions) in bulk from the trailer, and then fed to the conveyor of sorting complexes. Smooth adjustment, thanks to the variator, gives the chance to adjust necessary speed of loading.
This type of conveyor equipment avoids manual labor during processing and sorting.
Warranty – 12 months, delivery by agreement.
Technical specifications
| Boom length | 3500 mm |
| Tape width | 500 mm |
| Roller | Polypropylene, maintainable |
| Addition | 350 mm |
| Straining cylinder | 219 mm |
| Driven cylinder | 219 mm |
| Output shaft | 60 turnovers/min |
| Manufacturer code | 1BR2891 |
| Tape | 6 mm, chevron |
| Ultimate angle of slope | 30 degrees |
| Motor Reducer | With variator 1.1 kW |
| Turnovers | 2-6 mwidely used type of agricultural/manufacturing/general purpose equipment/min, adjustable |
| Landing gear | Movable support structure, wheels R13 |
| Hopper accumulative | 2800 х 2000 mm |
| Hopper volume | 4.9 m3 |
| Construction | Self-supporting special profile with sides |






